Bugun...


Ümit TARHAN

facebook-paylas
Preemptive (Baraj) konuşmalar!
Tarih: 15-06-2019 17:22:00 Güncelleme: 15-06-2019 17:22:00


Zayıf veya Blokatif açışlar diye de adlandırabildiğimiz bu kümeye giren eller oyun açma gücü olmayan tek veya iki renge dayalı ellerdir. Oyun yapmak amacı olmayan bu sıçramalı açış veya araya girişler, kamikaze mantığına dayanır. Batmayı göze alıyoruz ancak rakibin seviyesini yükselterek konuşma güçlüğü çıkarma amacındayız. Serbest konuşmalarda çok kolay bulabilecekleri iyi bir zon, şlem hatta yediyi, alanı daralttığımız için bulma zorluğu yaşayacaklardır. Özel sistem ve konvansiyonlarını kullanmalarını önlemek, ya da tam tersi ellerini abartma zorunluluğu yaşayan rakibi batar bir seviyeye getirebiliriz.

Tabii bu hırçın alışveriş esnasında genelde karlı olmak, birtakım kurallara dayanır. Bu kurallara uyulmazsa genelde kazançlı çıkmak pek mümkün değildir. Bir tane bile gemi batıramamış ve bütün uçakları düşmüş kamikaze birliğine benzemek kim ister ki !?

 

ZAYIF AÇIŞLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

 

  • 12 puan değerinden az olmalı
  • Orijinal renk harici 4+ kart majörü olmamalı
  • Orijinal renk harici 5+ kart minörü olmamalı
  • İki adet As   olmamalı
  • Kaliteli renk olmalı (ARD’dan en az ikisi + V109 dan ikisi, ya da sadece ARD )
  • Kısalık varsa, lehte zon durumunda veya 3. pozisyonda bu kurallar esneyebilir.

 

ZAYIF AÇIŞLARIN KENDİ ÖZELLİKLERİ

Cevapçının yeni renkleri forsingdir. 3NT lar ve 4 majörler oynamak içindir. 4 minörler bu renkte kısalığın varsa As (RKCB) cevabı ver oynanabilir.

3 ve 4 açışları daha tarifli olduklarından karar daha çabuk verilebilir. 2 açışlarına 2NT soru rölesi olarak kullanılır. Yani 2 açanın elinin detaylı durumu sorulur. Cevap sistemi olarak değişik metotlar vardır. OGUST yöntemi bunlardan biridir.

 

2NT ye;

2NT demeli cevapçı derseniz kozu min.2 adet tutan en az 15 OP ile enaz. Burada 17 kuralı oluşturmak işi kolaylaştırabilir. Yani 3 kart tutuşla 14OP ile, 4 kart fitle 13 OP yetebilir bence. Tabii ki kısalıklarla daha aktif konuşma yapmalıdır. Tutuş puanları eklenerek tavır alınmalıdır. 4 kart fit ve kısalıkla puan durumuna bakmadan hemen 4 majör denmelidir. Batsanız da genellikle sizin için karlı olacaktır.Bu yazı 6589 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI