Bugun...


Ümit TARHAN

facebook-paylas
Eliminasyon Manevraları!
Tarih: 28-12-2018 18:28:00 Güncelleme: 29-12-2018 10:06:00


Kart oyunu ile ilgili oyun planlarından daha önce bahsetmiştik. Bunların yanı sıra birçok manevra ve oyun şekilleri vardır. Bunların ençok rastlananlarından biri eliminasyon manevralarıdır.Koz oyunlarında bir kaybınızı ya bir tarafa çakarak(genellikle kısa koz tarafına) yada sağlanan bir renge atarak yok edebilirsiniz. Bir başka yöntemde bazı renkleri oynayarak bitirip,elde ve yerde en az bir koz bırakmak şartıyla rakibe el verip onun elçaka-yerçaka bir rengi oynamaya mecbur ederek  bir taraftan çakarken diğer taraftan da kaybınızı atabilirsiniz.Yanısıra sizin için avantajlı bir dönüşe de mecbur edebilirsiniz. Briçin en klasik eliminasyon şablonlarından biri ile başlayalım.

Çözüm: Tipik eliminasyon oyunlarının en başlangıç örneklerinden olan bu elde atağı  ♦R ile elden alarak 2 veya 3 tur koz çektikten sonra ♦A gidip ♦  çakarak ele döneriz. Daha sonra ♥ R ve ♥ devamını A ile elden alıp yere ♥ çakarak şu konuma ulaşırız.

Bu konumda yerden ♣ oynayarak  Doğu  eğer ufak koyarsa 9 ile eli Batıya veririz; diğer renkler elimine olduğundan Batı ya el çaka yer çaka gelecek ya da AQ  çatalımıza doğru ♣ oynayacaktır. Eğer Doğu V ya da 10’dan birini koyarsa o zaman biz de ♣Q  ile örteriz; batı R ile alırsa gene el kup yer kup ya da  yeni oluşmuş  A9  çatalına ♣  oynayacaktır.

 

Şimdi de size yeni yıl ödevi olabilecek el:

Bana her zaman ulaşabilirsiniz e-mail :  utarhan@hotmail.com

İyi seneler …Bu yazı 8628 defa okunmuştur.

Mehmet Yıldız / 25-01-2019 00:31

Dekleran kuzey ise; piki elden alır, kozları çeker, elden btref asını oynadıktan sonra pik ile yere geçer ve bir tref oynar. batı örtmez ise eli doğuya verir. doğu ne gelirse oyun olur. Dekleran güney ise aynı şekilde ama elden ikinci trefi oynar ve eli doğuya verir, doğu ne gelirse gelsin kuzeyin çatalına veya el-yer çakasına gelir. not:Sizi özledik:)

Mustafa Pınar / 08-01-2019 08:02

Ümit hocamızın söyleşilerini özledik. 2 tur koz ve 2 tur pikten sonra elden trefli. Batının yediliden büyük markasına yerden as, kozla ele , bir trefli daha . Şimdi batının yediliden büyük treflisini vale ile geçeriz.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI