Bugun...


Ümit TARHAN

facebook-paylas
Empasmı yoksa A,R çekeyim mi ?
Tarih: 21-05-2019 13:00:00 Güncelleme: 22-05-2019 17:02:00


Kart oyunu oynarken en çok karşılaştığımız soru ya da sorunlardan bir tanesi belki de en önemlisi. İlk öğrenilen löve yapma tekniklerinden biri olan empas bazen yapmamamız gereken bir şey olarak karşımıza çıkabilir. Hatta çift taraflı yani her iki tarafa da atılabilen bir seçenekte sunuyorsa iyice zor durumda bırakır bizi. Hangi tarafa atacağım? Bak gene bilemeyeceğim psikolojileri hepimizin zaman zaman yaşadığı durumlardır.

Bazı kurt oyuncular masa başı hakimiyetiyle hiç sektirmeden genellikle doğrusunu bulurlar. Bazı matematikçilerde, ağır olasılık problemleri çözüp bulmaya çalışırlar. Hele birde atasözü olmuş cümleler vardır ki bunlar arasından tercihimizi kullanıp doğruyu bulmaya çalışacağız…

Toplam o renkteki kart sayısı, Rakiplerin konuşmalarından gelen puan veya dağılım bilgileri, defans yapma biçimleri gibi veriler bu konuda birincil faktörlerdir. Hal ve hareketler çok fazla dikkate alınmaması gereken (özellikle tecrübeli oyunculara) ama genede değerlendirilen durumlardır.

Empas genellikle kontratların yapılmasında yüksek yüzdeli bir tekniktir.Ancak empası erteleme lüksünüz varsa daha önce yapacağınız ek işler % 50 empasınıza eklenerek şansınızı çoğaltır. Ya da her iki yöne atılabilir bir dam empasının yeri hakkında gerek puan yönünden gerekse dağılım yönünden size ciddi ip ucu verebilir.

Örneğin daha önce oyun açmamış bir oyuncuda 10-11 puan gördüyseniz artık aradığınız damın onda olamayacağına hükmedebilirsiniz; veya zayıf 3 ile açan yada araya giren rakipte diğer renklerin sayısından o rengin kısa olduğunu anlar ve damın olamayacağını bilebilirsiniz.

Bir rengin çok olduğu yönü tespit edebilirseniz aradığınız kartta o taraftadır genellikle.

"Eight evernine never,"

Bu söz Briç oyununda klasikleşmiş ve çok işe yarayan bir deyiştir. Yani bir dam arıyorsanız, toplam o renkte 8 kartınız varsa empas yapın; 9 kartınız varsa asla empas yapmayın yani Damı,A ve Ruanızı çekerek toplamaya çalışın demek ister.

“Restricted choice”

Sınırlı seçim prensibi olarak geçer Briç de. Açıklaması : Oynarken bir onör gördüğünüz tarafta diğer eşdeğer onörün olma ihtimali azalır. Örneğin şu şekilde R9xx – A108xx dokuz kart kozunuz olsun. Yerden R ile başladınız solunuz D verdi diğer eşdeğer olan V  nin onda olma ihtimali yaklaşık iki kat zayıflar.Yani empas yapmalısınız. V verseydi de  D için aynı şeyi söylerdik.

Ortada bir endikasyon yoksa işinize en yarayan yere mesela en çok löve alabileceğiniz yere atın. Bu konuyla ilgili ileride bir çok örnek vermeye çalışacağım. Matematik yanıltmaz genellikle.Yine de her zaman kazanamazsınız.

Briç hayata çok benzer sözünü bir çok defalar kullanmışımdır. Yaptığınız her yanlışda cezalanmayacağınız gibi , Doğru yaptığınız bazı durumlarda da mükafat olmayabilir. Siz genede bilimsellikten ve matematikten ayrılmayın. Uzun vadede ödüller sizin olacaktır.

Unutmayın “Şanssızlıktan en çok yakınanlar , işini en çok şansa bırakanlardır”

 Bu yazı 6693 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI