Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
Yeni Dönem (1)
Tarih: 02-09-2020 15:27:00 Güncelleme: 17-09-2020 13:44:00


 

Pandemi dolayısıyla seçim takvimi net olmasa da TSF başkanlığı için adaylar çıkmaya başladı. Fakat yönetmeye talip adaylar için yapılan yuvarlak açıklamalar dışında açıkçası ben tatmin olmadım. SGD içerisinde yaklaşık 4 yıldır süren fikir alışverişlerimiz sonucunda kanaat getirdiğimiz ve çözüm noktasını ise “sisteme format atmak” olarak adlandırdığımız çözüm ile ilgili görüş ve sorularımı dile getirmeye çalışacağım.

SATRANÇTA ÖRGÜTLENME PROBLEMİ:

Satrancın önündeki en büyük engel malum ki camianın örgütlenememesi. Bunda belki en büyük pay TSF yönetiminindir. Bugüne kadar farklı dernek ve federasyona üye olanların ötekileştirildiklerine hep şahit oldum. Zamanında SGD üyesi yada sempatisi olan hakemlere görev verilmediğini, yine SKF' nin üyelerinin çalıştaya davet edilmediğini ve de başkan adayının 6 ay disiplin cezası aldığını gördük yaşadık. Yasal hakkını kullanmış Başkan adaylığına çıkacak kişilerin taziyede bile ayrıma tabi tutulduğu, yine zamanında Dünya yaş grupları şampiyonasında ülkemizi temsil eden SGD yöneticilerinin sporcularının fotoğraflarının resmi web sitesinde yayınlanmayıp diğer sporcuların yayınladığına, uyarılarla sonradan düzeltildiğine hep şahit olduk. Farklı düşünenlerin yasal olarak örgütlendiği bir kuruluşu öteki görmek, bunu kendi koltuğunun altından kayacağı korkusu algısından TSF yönetimi kurtulamadı maalesef. Örgütlenen STK'lar destekleyici veya alternatif olması gerekirken tehlike gibi algılanması "aman benim koltuğuma oturacak telaşı…. "
Oysa ki kamu malı koltuğa talip olanların, yine camianın içinden çıkan demokratik yapıların oluşturduğu örgütlenmeler olmalı. Ama disiplin kurulu cezaları bile bizimkiler ve ötekiler olarak verilir oldu. Halef, Selef olarak bugüne gelmiş yönetim kendinden başka oluşumları ötekileştirdiği sürece maalesef iyi bir yönetime ulaşamayız.

TSF başkalığına aday adayı olduğunu sosyal medyada ilan etmiş bazı isimler var, belki yeni isimlerde çıkacak. Aday adaylarının deklarasyonlarını okudum. Yaptıkları çalışmaları edinebildiğim bilgiler doğrultusunda takip etmeye çalışıyorum. İlk izlenimim mevcut aday ve grupları deklarasyonlarına süslü kelimeler yazsalar da diğer grupları “öteki” ilan etmekte gecikmiyorlar. “Satranç bilen aday”, ”bilmeyen aday “ “ birkaç veli grubu” gibi basiretsiz söylemler... Öteki söylemini henüz koltuğa oturmadan başlatmak??

Kusura bakmayın ama perşembenin gelişi çarşambadan belli olur dedirtiyor bana. "Acaba gelen gideni aratır mı?!" diye kendime sormadan edemiyorum. Aday olan adaylara ilk sorum bu olacak benim; " Satranç camiasının örgütlenememe ve öteki sorununu çözebilecek misiniz ?"
O zaman buyurun ilk işiniz muhalefeti birliktelik ve ortak akıl çerçevesinde birleştirin !?

Zira mevcut matematik iktidara karşı bölünmüş muhalefet, “öteki” anlayışının hiç kazanma şansının olmadığını gösteriyor…

DEVAMI GELECEK…
SATRANÇ VE SAĞLIKLA KALIN…

Barış Kaan Dölek
SGD YÖN.KUR.ÜYESİBu yazı 281 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR

Türkiye Satranç Federasyonunu Başarılı Buluyormusunuz?


HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI