Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
TSF Yeni Sezon için ne planlıyor?
Tarih: 14-08-2020 15:21:00 Güncelleme: 15-08-2020 13:29:00


Türkiye Satranç Federasyonu'nda anlamsız sessizlik devam ediyor. Camia olarak Federasyon tarafından gelecek yeni sezonda atılacak adımlar hakkında bilgilendirme bekliyoruz.

Bu sosyal platformda 2 adet anket yapıldı ve satranç kamuoyunun bu dönemde klasik turnuvaya katılımı hakkında fikirleri alındı.

30 Mayıs 2020 tarihinde yapılan ilk ankette satranç camiasının % 70' i pandemiden dolayı klasik satranç turnuvalarına sıcak bakmıyordu. Sadece % 30'u gerekli önlemler alınması durumunda turnuvalara katılmaya düşündüğünü belirttiler.

26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan ikinci ankette satranç camiasının % 64'ü klasik satranç turnuvalarına uzak durmaya tercih ediyor. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından gerekli önlemler alınması durumunda sadece %36'lık kısım turnuvalara katılmayı düşündüğünü bildirdiler.

Turnuvaya katılmak isteyen sporcularda az bir artış görüldü.

Küçük yaştaki sporcuların velileri anketlerde ağırlıklı ve haklı olarak bu dönemde klasik turnuvalardan uzak durmaya tercih ediyorlar. Bu dönemde küçük yaştaki sporcular maalesef gerekli sosyal mesafeyi koruyamacaklarının farkındalar.

Peki Türkiye Satranç Federasyonuna aşağıdaki soruları sormak istiyorum ;

- Yeni sezonda klasik turnuvalar yapılması planlanıyor mu yoksa internet üzerinden online turnuvalarla mı devam edilecek?
- Gerekli önlemleri alarak yeni sezonda A ve B kategorileri ile uygun yaştaki satranç oyuncuları için klasik turnuva düzenlenmesi planlanıyor mu ?
- Isviçre'nin Biel kentinde düzenlenen satranç turnuvasında olduğu gibi siperlik ve iki oyuncu arasında pleksiglas koruması ile turnuva düzenlenebilir mi ?
- Turnuvalar için büyük spor salonları ayarlanır mı veya çalışmalar yapılıyor mu?
- Turnuvalar, kategorilere ayırarak ve sosyal mesafe koruyarak düzenlenir mi veya planlanıyor mu?
- Türkiye Satranç Federasyonu'nun yeni sezon için A, B ve C gibi planları var mı ?

Yeni sezon için eğer planlar mevcut ise bunları şimdiden satranç camiası ile paylaşılması gerekiyor. Bunları rahatça sosyal medyada tartışalım.

Saygılarımla.

Celal PEKTAŞBu yazı 488 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR

Türkiye Satranç Federasyonunu Başarılı Buluyormusunuz?


HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI