Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
Hayalimizdeki Başkan ve Yönetim!
Tarih: 02-03-2020 12:32:00 Güncelleme: 02-03-2020 13:30:00


 

Başkan ;bir topluluğu yöneten, idare eden, doğru yönetim takımını kuran, sorunları çözebilen, hedefleri, planları, stratejileri olan ve geleceği görebilen kişidir. Başkan, kurmaylar ve yönetim kurulu, sistemi dengede tutarlar.

TSF Başkanı, kurmayları ve yöneticisinin camia ile iletişimleri iyi olmalı ve tüm paydaşların fikirlerini ciddiye almalıdırlar. Davranışlarıyla tutarlı ve örnek bir duruş sergilemeli; kısacası bir temsil yeteneğine sahip olmalıdır. Herkes görüşünü ve fikrini rahatça söyleyebilsin ki güven ve saygı ortamı oluşabilsin. Başkan aynı zamanda iyi bir lider de olmalıdır. İyi bir lider tüm camiayı etkiler ve vizyon katar. Kendisini takip ettirir, yanlışlarına çözüm üretir.

Tüm camianın başkanı olmak için kendini daima geliştirmeli, değişimleri yakından takip etmelidir. Sorumluluk almalı ve eleştirel bir bakış açısına sahip olmak, zaten eleştiriye açık olmayı da beraberinde getirir. Böyle düşünebilen bir başkan, karar vermeden önce bilgisini tartar; analiz eder ve mantığıyla hareket eder. Bu da, tüm konular hakkında doğru bir değerlendirme yapmak anlamındadır. Bu yüzden iyi bir başkan soru sormalı, tüm fikirleri değerlendirmeli ve buna göre karar alıp hareket etmelidir.

Alçak gönüllü olmalı, sorumlu olduğu topluluğa örnek olmalı, yaptığı çalışmalar ve izlediği yollarla camia da bir ışık olmalıdır.

Bir başkan, kurmayları ve yöneticileri her zaman camia için ulaşılabilir olmalı, görüşleri ve sorunları birebir dinleyebilen olmalıdır. Ancak burada önemli olan nokta, gerçekten dinleyebilmektir. Çünkü camiadaki sorunlara gerçekten kulak veren bir başkan, tüm sorunları daha ortaya çıkmadan önce ön görebilir ve çözebilir. Ayrıca yönetime fikir vererek onları olumlu anlamda yönlendirebilir. Bu da, her iki tarafın da çıkarına hizmet eder.

Mesafeli, keskin kuralları olan yöneticiler artık çok eskilerde kaldı. Camiada hem huzuru yakalamak, hem de başarıya ulaşmak için başkan kadar kurmaylar ve yöneticilerin de kendilerini yenilemesi, camia ile olan iletişimlerine dikkat etmesi gerekiyor.

İyi bir başkan her zaman “biz” dilini kullanmayı seçmelidir.

Bir başkanı başkan yapan kendi yönetim kadrosudur. Yine bir başkanın başarılı olmasının en büyük mimarları, kendi yönetim kadrosudur.

Bir ekibin başarıya ulaşması için, huzurlu ve uyumlu bir çalışma ortamına sahip olması gerekiyor. Ancak, bunun için başkan kadar yöneticilere de görev düşüyor.

Seçimden sonra “ben koltuğumu kaptım, artık 4 yıl rahatım”şeklinde düşünmeyen bir yönetim kadrosu oluşturmalı başkan adayları.

Paydaşların beklentisi ise camiayı kucaklayan; şeffaf, güvenilir, dürüst, tarafsız, aktif, çevik, kutuplaştırmayan, ötekileştirmeyen, empati yapabilen ve en önemlisi adil karar veren bir başkan ve yönetim.

Evet geri sayım başladı. TSF başkanlık seçimi yaklaşıyor.

Hedefe giden yolda camia nasıl bir yönetici ile yürümek istiyor ?

Celal PEKTAŞ



Bu yazı 785 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR

Türkiye Satranç Federasyonunu Başarılı Buluyormusunuz?


HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI