Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
Satranç'ın Çocuklara Faydaları!
Tarih: 01-02-2022 14:56:00 Güncelleme: 01-02-2022 14:56:00


 
Satrançla ilgili yapılan araştırmalar, erken yaşta satranç oynamaya başlama ve akademik başarı arasında korelasyon olduğunu da ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda eğitim sistemleri de satrancı içlerine almaya başlamış ve satranç eğitimi sadece hobi olmaktan çıkmıştır. Almanya’da ve daha birçok ülkede okullarda satranç, hobi olarak değil ders olarak verilmektedir. Özellikle ilkokulda başlanan satranç eğitiminin çocukların ileriki akademik hayatlarındaki başarılarına olumlu etkileri mevcuttur.
Çoklu Zeka Kuramı’nın kurucusu Dr. Howard Gardner, her insanda farklı ve çeşitli birçok yetenek olabileceğini ve bunların eğitimle ortaya çıkabileceğini, satrancın da bunu ortaya çıkarmada önemli rol oynayabileceğini belirtmiştir. Ayrıca genellikle ilkokul döneminde tespit edilen hiperaktivite ve dikkat eksikliği belirtileri bulunan çocuklar için de uzmanlar satrancın faydalı bir aktivite olacağını söylemektedirler. Daha bir çok ruhsal ve davranışsal bozuklukta satranç rehabilitasyon aracı veya rahatlama aracı olarak kullanılmaktadır. Hatta bazı klinik psikologlar seanslarını satranç oynayarak gerçekleştirmekte ve danışanlarının davranışlarını ve stres altında verdikleri tepkileri bu yolla ölçmektedir. Ayrıca satranç oynayarak danışanla daha güvenli bir bağ kurulmaktadır.
Satrancın, çocukları eğlendirerek sakinleştirip, dikkatlerini bir noktaya toplamalarına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Satranç çocukların öngörü yapma, seçenekleri değerlendirme, durum analizi yapma, problem çözme ve yeteneklerini keşfetme gibi yönlerini geliştirmekte ve hayal güçlerine de katkı sağlamaktadır.
3-11 yaş aralığına dikkat!
Zeka gelişiminin en aktif ve yoğun olduğu dönem olarak kabul edilen 3 ve 11 yaş arası satranç öğrenmek için de en verimli dönemdir. Hatta ne kadar erken başlanırsa kuramsal düşünme yeteneği o kadar erken gelişeceği için en fazla fayda sağlanacaktır.
Çocukların büyük çoğunluğu 7-8 yaşına kadar satrancın genel ilkelerini büyük ölçüde öğrenebilir ve etkin bir şekilde kullanabilirler. Çeşitli yaklaşımlar olması ile birlikte anaokulu eğitimi alan bir çocuğun satranç öğrenmeye hazır olduğu öngörülür.
4 yaş civarı bir çocuk için günde 15-20 dakikalık eğitimlerle satranç öğrenmek verimli olacaktır. Hayatla satranç arasında güçlü benzerlikler vardır. Bu eğlenceli ve geliştirici zihinsel sporla birlikte çocuklar erken yaşta hayatta başarılı olmayı da öğrenmektedirler.
Satranç oynamanın çocuklara faydaları başlıca şöyle;
Odaklanma ve Konsantrasyonu artırır.
Hafızayı geliştirmede etkilidir.
Planlama yapma yetisini geliştirir.
Öngörü yapabilme yeteneğini geliştirir.
Başkasının perspektifinden bakabilmeyi öğretir.
Fotografik hafızayı geliştirir.
Beynin her iki tarafını da kullanmayı sağlar.
Dikkati geliştirir ve dikkat kapasitesini arttırır.
Yaratıcılığı ve hayal gücünü geliştirir.
Kuramsal düşünebilmeyi sağlar.
Diğer dersleri kavramada da fayda sağlar ve akademik başarıyı arttırır.
Çocukları düşünmeye, sorgulamaya ve araştırmaya teşvik eder.
Başarısızlıklar karşısında vazgeçmemeyi, ders çıkarmayı ve mücadeleci olmayı aşılar.
Özgüvenin yükselmesini sağlar.
Yeni arkadaşlıklar kurarak sosyalleşmeyi sağlar.
Problem çözme yeteneğini geliştirir.
Disiplinli olmanın önemini öğretir.
Mücadelelerde sportmen bir ruhla var olmayı centilmenliği öğretir.
Sabırlı olmayı öğretir.
Satrançla kalın.
Alıntı - Okul-com-tr


Bu yazı 227 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI