Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
Online Satranç Turnuvalarındaki Tehlike!
Tarih: 08-04-2021 11:24:00 Güncelleme: 08-04-2021 11:24:00


Anaokullarında eğlence içinde satranç öğrenen minikler, satranç oynamayı severler. Satranç oynamayı tutkulu bir şekilde seven minikler ise öğretmenlerin desteği ile satranç oyununu turnuvalara katılarak sportif olarak devam ettirirler. Doğru şekilde satranç temel eğitimini almış bu tutkulu minikler geleceğin sporcuları olmaya aday bireylerdir.
 
Satranç sporu turnuvalarda icra edilir. Her satranç sporcusu öğrendiklerini bu turnuvalarda uygular. Turnuvalara katılım olmadan satranç oyuncusu kendisini tam olarak geliştiremez. Satranç antrenörleri ve eğitmenleri çocukları sadece satranç sporcusu olmak için turnuvaya götürmez. Satranç konusunda temel eğitimi almış çocukların, öğrenmesi için uğraş verdiğimiz zihinsel, düşüncesel, bilişsel ve duygusal gelişimlerinde bir çok şeyi turnuvalara katılarak eğlence içinde pekiştirdikleri görülmüştür. Bu nedenle turnuvalar önemlidir.
 
Satranç taşlarıyla oynamak, karşısında tanımadığı biriyle oynarken onun taşlarını toplamak ve sonunda yapabilirse rakibi mat etmek onlara keyif vermekle birlikte çocukların kendi başına, kendi kararlarıyla bir şeyleri kazanmasının mutluluğunu verir. Esasen bu durum çocukların satranç turnuvaları sayesinde erken yaşta birey olmaya adım atmasıdır. Elbette her çocuğun algılaması ve tepkilerinin farklı olduğunu unutmamak gerekir ve ona göre değerlendirme yapmak gerekir. Her zaman söylediğimiz bir şey var; Minik sporcular, büyüklerle aynı şekilde değerlendirilemeeeeeez.
 
Günümüzde pandemi nedeniyle yüz yüze satranç turnuvaları yapılamamaktadır. Bu dönemde bireysel olarak evlerinde kalan çocukların vakit geçirmesi için sanal ortamda online turnuvalar düzenlenerek çocukların sanal ortamda satrançla vakit geçirmesi hedeflenmiştir. Bu zaten yeni bir oluşum değildir. Yıllardır eğitmen olarak bizler öğrencilerimize turnuva harici pratik yapma amaçlı online turnuvaları (yaşa göre 20 dk. Ve üzeri) tavsiye etmişizdir. Eğitmenler, okullarda ve kulüp çalışmalarında bu maçları online olarak düzenlemişlerdir. Ayrıca satranç içinde belirli seviyeye gelmiş oyuncuların keyif için hızlı satranç oynamasında da sakınca yoktur.
 
O zaman tehlike nerede? Kulüplerce eğlencesine hoşça vakit geçirmek için düzenlenen online oyunların, Türkiye Satranç Federasyonunun resmi maçları da internet üzerinden başlatması ve yaygınlaşması ile farklı bir ortam oluşmuştur. Kontrolün ve güvenirliğin denetlenemediği bir ortamda yüksek hediyeli ve resmi satranç turnuvaları yapılmamalıdır. Defaten sakıncalarını belirtmemize rağmen TSF yönetimi tam aksine tüm il temsilcilikleriyle birlikte organize ettiği online turnuvaları kendi popülerliği için yaygınlaştırmaktadır. Karşı çıkan birkaç kurum ve kişide görmezden gelinmektedir.
 
Online meydanda 2-3 dakikalık oyunların satranç adına nasıl bir kazanımı olabilir? Yönetimde çocukları düşünen kimse yok mudur? Düşünün okullar arası satranç turnuvalarında 6 yaş ve üstü sporcular yer almaktadır. Teknik şartnameyi hazırlayanlar hiç mi düşünmediler? Veya her her zaman olduğu gibi olsun biz yapalım da katılan katılır, beğenen beğenir, beğenmeyen beğenmez gibi düşündüler. Okul sporlarında bu sürelerin nasıl olacağını ne okul idarecisi bilir, ne de MEB yetkilileri bilir. Kurumlar işi düzenleyen federasyon yetkililerinin bilgisine güvenerek bu turnuvayı düzenletir.
 
Geçen yıldan bu yana hiç mi istatistiksel çalışma yapılmadı. Evet, spor kulüplerinin suskunluğu, okul eğitmenlerin karşı çıkmaması, her şeye rağmen kağıt üzerindeki katılımcı sayısının çokluğu her zaman ki gibi federasyon yetkililerine aldatıcı bilgiler verebilir. Ama federasyon yetkilileri gerçekleri dinlemek yerine, sayısal değerlerle oynayarak göz boyamak peşindedir. Oysa pandemi kurallarına göre tedbirleri alarak resmi turnuvaları yüz yüze yapabilirler, yapılamayanları da erteleyebilirler.
 
Özellikle ilkokul çocuklarının çoğu online turnuvalara katılarak yaşadıkları olumsuzluklar sonrasında %60 gibi bir oranı, satranç oynamayı başladıkları şevkle devam etmedikleri, yarısına yakını da birkaç deneme sonrasında satranç oynamayı bıraktığı bir gerçektir. Ayrıca tüm çocukların turnuvalara katılım gösterdiğini düşünsek bile, biz bu çocuklara daha sonra düşünme gerektiren çalışmalara ve uzun oyunlara nasıl yönlendirebileceğiz?
 
Satranç sporunda düşüncenin esas olduğunu her fırsatta öğrencilere söyledikten sonra kısa süreli dakikalık maçlarla çocukları bir kaosun içine atmaya kimsenin hakkı yoktur. Bu şekilde devam etmesi halinde satranç, sahip olduğu saygınlığını, zeka oyunları içindeki özel yerini ve farklı değerlerini yitirecektir.
 
Mutlu kalın, Sağlıkla kalın, Satrançla kalın
 
TURGAY ÜLKER
Satranç Öğretmeni, Antrenörü, Spor koçu
Akıl ve Zeka Oyunları formatör eğitmeni


Bu yazı 162 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI