Bugun...


Satranç Köşesi

facebook-paylas
Kilit Nokta Başkan!
Tarih: 25-09-2020 11:44:00 Güncelleme: 25-09-2020 11:48:00


Kıssadan hisse;

Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan 1972 doğumlu eczacılık fakültesi mezunudur.
Üniversite yıllarından itibaren bilardo oynamıştır. Eczane açarak iş hayatına başlamış daha sonra farmakoloji eğitimleri vermiş ve bitkisel ve kozmetik ürünler üzerine üretim yapıp şirket kurup Türkiye pazarına girip iş hayatında başarılı olmuştur.
Vizyon sahibi genç dinamik ve idealleri olan enerjik bir kişi !
2014 yılında Bilardo Federasyonu başkan adayı olduğunda bilardonun hali de şu anki bizim satrancın halinden pek farklı değildi.
Satranç camiası içinde yaşadığımız bütün sorunlar, sıkıntılar, kaos, ego, koltuk savaşları vs.hepsinin daha fazlası bilardo da vardı.

Sonuçta Bilardo Federasyonu başkanlığını 2014 yılında kazandıktan 2 yıl sonraki 2016 yılında ki bir röportajndan alınan bir kesitte şöyle demiştir ;

"Tamamen kurumsallıktan uzaklaşmış, sporcusundan yöneticisine, antrenöründen hakemine kadar spora neredeyse küsmüş bir camia devraldım. İlk yaptığım icraat bu camiaya bir güven aşılamak ve birleştirmek oldu. Bilardo sporunun kamuoyunda bilinirliğini ve popülaritesini arttırmak en önemli hamlelerimden birisiydi. 2 seneyi aşkın süredir yurt içi ve yurtdışı turnuvalarımız NTV SPOR’dan canlı seyredilmekte. Gözönüne çıkınca, izlenilirlik artınca tabi ki ilgi de ardından geliyor. Başkan olduktan sonra geçen 2 sene süresince lisanslı sporcu sayımız 4 kat arttı.
Dünya'da çok önemli bir yerdeyiz Bilardo Sporu olarak. Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları kazanmış 7 sporcumuz var. 2015 yılında şu an itibariyle de 17 uluslararası madalya kazandık. Şimdiye kadar kazanılan en yüksek madalya sayısı bu.
En büyük hedefim, günün birinde bir sporcumun hiç tanımadığı bir insana ''Ben bilardocuyum'' dediğinde, karşındakinin imrenerek ve takdir ederek bakması. Bunu görebildiğim zaman, ben görev ve misyonumu başarıyla tamamlamışım demektir. Yapılacak birçok şey, katedilecek çok yolumuz var. 2 senede büyük aşama kaydettik ve devam ediyoruz. Bilardo sporuna bir kimlik ve statü kazandırmak birinci önceliğimiz. Bu konu beraberinde altyapıdan okullara girmeye, eğitimden sponsorlarla ilişkiye kadar bir çok olayda bizlere kolaylık sağlayacaktır.2016 Mart ayında yapılan Türkiye Şampiyonasında Erkekler-Kadınlar ve Gençler kategorilerinde toplam 1170 sporcu katılmıştı. Biz bunun bir dünya rekoru olduğunu öğrendik ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na başvurduk. Çok kolay olmadı, 6 ay boyunca uğraştık ikna etmeye. Önce inanmadılar, binbir dereden su getirdiler tabiri caizse. Ama geçen hafta itibariyle bunun dünyada yapılan en yüksek katılımlı bilardo şampiyonası olduğunu tescillediler ve Guinnes Rekorlar Kitabı’na girdik.
Türkiye’de ilk defa bir spor ve şampiyona Rekorlar kitabında. Benim için de mutluluk verici bir olay"

Temmuz 2020 yılında, göreve geldikten 6 yılın sonunda gerçekleştirilen bir diğer röportajda kendisine yöneltilen sorulara verdiği cevaplardan oluşan bazı kesitler de şu şekildedir:

"1972 Sinop/Ayancık doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve ardından Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler Fakültesini bitirdim. 1995 yılından bu yana, 25 senedir eczacılık mesleğini icra ediyorum. Son 14 yıldır da kurmuş olduğum ERC Kozmetik firması ile kozmetik alanında faaliyet göstermekteyim. 2014 Mayıs ayından itibaren de Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı olarak görevimi sürdürmekteyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım."

"Türkiyenin merkezi ve başkenti Ankara-Gölbaşı’nda, 1900 metrekare iki katlı kapalı ve 500 metrekare açık yeşil alanı olan dev bir bilardo kompleksini Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto ve Gölbaşı Belediyesi ile birlikte projeyi gerçekleştiriyoruz. Belediyeden yer tahsisi yapıldı, Spor Toto ile protokol imzalandı, proje aşaması tamamlandı. Sanırım Ağustos sonu Eylül başı yapıma başlanacak, bu yıl sonuna teslim edilecek."

"Benim yıllardır en büyük hayalim. Hem turnuva salonu, hem de federasyon binası olarak hizmet verecek ve her türlü sporcu konforu düşünülerek hazırlanmış büyük bir kompleks. Bu proje ile birlikte Türk Bilardosunda bambaşka bir sayfa açılıyor."

"Dünya ile kıyaslayamam, çünkü dünyada örneği yok. En iyisi olması için aylardır titiz bir şekilde hazırlanıyoruz, birkaç defa proje değiştirdik ve şu an son halini verdik. Projenin son halinin iç ve dış orijinal resimleri elime ulaşır ulaşmaz ayrıntılarıyla birlikte camiamızla paylaşacağım. Söylemek istediğim şey, paylaştığımda daha net olarak anlaşılacak."

"2021 yılına yetişmesi planlanan Bilardo Kompleksi. Öncelikle "otel turnuvası mı, spor salonu mu?" soruları artık tarihe karışacak. Yılın hemen hemen her ayında; 3 Bant, Pool, Artistik branşlarında Erkekler-Kadınlar-Gençler-Veteranlar tüm kategorilerde şampiyonalar burada düzenlenecek. 2 yıldızdan 5 yıldıza kadar tüm otellere 3 dakika mesafede. Bunun yanında tüm uluslararası şampiyonalara da bu tesisimizde ev sahipliği yapacağız."

"2021 yılına yepyeni bir şampiyona sistemiyle gireceğiz. Yönetim ve Teknik Kurulumuz ile üzerinde çalışıyoruz. Yeni yıla kalmadan netleşmiş ve açıklamış oluruz. Tüm bilardocularımızın sporculuklarını tam anlamıyla hissederek yarışacakları, yepyeni ödül sistemiyle birlikte, yüksek turnuva konforu ve bambaşka bir ortam bizi bekliyor."

"Milli Eğitim ile ilgili bildiğiniz gibi 3 sene önce okul sporlarına girdik. Bu bizim için çok önemli bir başarıydı. Şimdi bunu daha da ileriye taşımak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı tüm okullarda bilardoyu seçmeli ders olarak müfredata aldıracağız.
Yani, isteyen okul bilardoyu öğrencilerine seçmeli ders olarak öğretecek. Okuluna bilardo masaları koyacak. Türkiye'de yaklaşık 50 bin civarı okul var. İlk etapta bunun yüzde biri bile bilardoyu okullarına alsa, onbinlerce gencin bilardo ile tanıştığını, bilardo oynadığını göreceğiz. Bu gençler yıllar içinde salonlarımıza gidecek, turnuvalarımıza katılacak. Camia olarak her şekilde büyüyecek, genişleyeceğiz."

"1500 kişilik rekor kırdığımız organizasyonlarda, sadece 60-70 genç bilardocu turnuvalara katılıyordu. 10 yıl sonrası düşünüldüğünde bu projenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılacaktır."

"Federasyon Başkanlığı seçimleri sanırım 1 yıl ertelendi. Resmi yazı gelmedi ama seneye yapılacağı söyleniyor. Gündemimde seçim konusu yok. Şu an, önümüzdeki 5 senenin planlarını ve projelerini hazırlıyorum. Bu sene ya da bir dahaki sene yapılmış, yapılmamış, çok üzerinde durmuyorum. Camiamızda da çok fazla konuşulduğunu sanmıyorum."

"Geçmiş Federasyon Yönetimlerinden kalma bir önyargı var. Bazı kişiler, federasyonu ve yönetimi kendilerine karşı gücü ele geçirmiş bir rakip olarak görüyor. Sanki onlara karşı sürekli bir şeyleri dikte eden, yeri geldiğinde cezalandıran, ‘ben yaptım oldu‘ zihniyetinde ve en önemlisi sporcu sırtından parasal anlamda çıkar sağlayan bir oluşum gibi görüyorlar.
6 sene içinde bu görüşü büyük bir ölçüde yıktım ama gelin bir de bana sorun. Çıkar sağlamayı bir kenara bırakın, federasyondan en fazla alacağı olan kişi benim. Rakamı söylesem şaşırırsınız."

"Sporcu ile bu kadar yakın olan ve her türlü dertleriyle ilgilenen başka bir federasyon başkanı gösterin bana. Tüm turnuvalarda, final günü hariç protokolde göremezsiniz beni. Hep sporcu arkadaşlarımla tribünün en arkalarından maç seyrederim, kritik yaparım. Bunun yanında bana ulaşmak dünyanın en kolay işidir. Telefonum 24 saat açık ve her çağrıya cevap verir, işi çözene kadar ilgilenirim, kim olursa olsun.
Dedim ya, geçmiş yönetimlerden kalma bir önyargı vardı camiada. Şu an bu düşünce kırıldı, ama ne yalan söyleyeyim, bu süreçte benim de çok kırıldığım zamanlar oldu. Demek ki bir 6 yıl geçmesi gerekiyormuş bunun için."

"Ben 48 yaşımdayım. Bu yaşıma kadar yaşadıklarım ve edindiklerimden, gerçek sevgi ile yalandan gösterilen sevgiyi ayırt edecek kadar tecrübem var. Başkansanız, saygıyı zaten görürsünüz. Ama sevgi başka bir şey. Ben bunu en üst düzeyde yaşıyorum ve bu konuda çok mutluyum. En büyük motivasyon kaynağım da bu. Bunu kaybetmeye başladığımı hissettiğim zaman başkanlığı bırakırım, hiç düşünmem bile."

"Ben olağan bir seçim ile başkan olmadım. İmza toplayarak, Genel Kurulu seçime götürerek, yani olağanüstü bir seçimle göreve geldim. O zamanki şartları biliyorsunuz, tekrar tekrar anlatmama gerek yok sanırım. Doğru zamanda, doğru yol arkadaşlarıyla ve delegelerimizin de teveccühleriyle işbaşına geldik.
Geldiğimizde gördük ki, kasada para yok, gelir yok, itibar sıfıra inmiş, bir çok sporcu spora küsmüş, bırakmış. Önümüzde duran bir çok engele ve imkansızlıklara rağmen dünyaya örnek olan birçok yenilik ve atılımlar yaptık. Türkiye’de bilardonun çehresinin son 6 yılda ne kadar değiştiği çok aşikar."

"Ama şimdi bu söylemler geride kaldı. 6 koskoca yıl geçti ve yeni yönetim değiliz şu anda. Yeteri kadar övüldük, yeteri kadar övündük. Artık yeni şeyler söyleme vakti ve söyleyeceğimiz daha çok şey var. Özellikle tesis ve Milli Eğitim’de seçmeli ders projesi 27 yıllık Federasyon tarihinin gelmiş geçmiş en önemli 2 projesidir. Bunları yaptığımızda asıl tarih o zaman yazılacak ve bilardoda bambaşka bir dönem açılacak, dünyaya örnek bir ülke olacağız."

"O zamanlar yakın çevreme söylediğim bir söz vardı; "Ben başkan olmaya değil, bilardoyu yönetmeye geliyorum" demiştim. Şimdi de aynı duyguları hissediyorum. Tabi ki büyük bir tecrübe farkıyla."

"Başkanlık benim hizmetimi yapabilmek adına bir ünvan sadece. Bugün var, yarın yok. Ama bıraktıktan sonra da sizlerle tribünden aynı muhabbet ve sevgiyle maç seyredebiliyorsam, aynı saygıyı görebiliyorsam, işte o zaman geride hoş bir seda bırakmış ve görevimi layığıyla yapmışım demektir. Benim kıstasım budur."

"6 yıl önceki seçim konuşmam arşivimde duruyor. İlerisi için bir düşüncem var, buradan ilk defa açıklıyorum. Ya önümüzdeki seçimde, ya da hemen öncesinde o metni sizlerle paylaşacağım. Geçenlerde tekrar okudum, tesis ve okul projesinin de gerçekleştiğini düşünürsek, vadettiklerimin tamamını gerçekleştirmişim."

"Evet, çok yoğun olduğum doğru. Hem kendi mesleğim, işlerim, hem de federasyon işleri olunca bazen 24 saat yetmiyor. Ama şikayet etmek için bu görevlere talip olmadım. Bu işin doğası böyle. Ayrıca insan sevdiği bir işi yaparsa hiç yorulmazmış derler. Hele hele sonucunda güzel şeyler çıkınca tüm yorgunluk gidiyor. Büyük bir motivasyon sağlıyor.
Zaten boş durmayı sevmeyen bir insanım. Sürekli bir şeylerle uğraşayım, yeni projeler geliştireyim, yenilikler yapayım istiyorum. Bir günüm diğer günle aynı olursa rahatsız oluyorum ben."

Buradaki röportajlara baktığımız da genç, dinamik, vizyon sahibi hedefleri ve idealleri olan ve bunu önceki yaptığı iş hayatında ki işlerde de somut başarılarla göstermiş olan yürekli, cesaretli bir başkanın Bilardo Federasyonu başkanlığına geldikten sonra bilardoyu nerelerden nerelere getirdiğini ve son noktada da bilardoya hediye ettiği tesisi görüyoruz.

Şimdi de hem bizim mevcut federasyon başkanımıza hem de federasyon başkanlığına aday olan arkadaşların profillerine, yaşlarına, söylemlerine, geçmişteki profesyonel iş hayatlarına( zaten yok) veya somut neler yaptıklarına baktığımız da sizce biz de atılımlar yapabilir ve sittin sene böyle bir tesise sahip olabilir miyiz?

 

 

Cem TARLABAŞI

SGD Başkanı

 

 

 Bu yazı 180 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI