Bugun...


Mukaddes Çakmak

facebook-paylas
Satrançta Yaşın Önemi Yok!
Tarih: 18-10-2022 16:16:00 Güncelleme: 20-10-2022 16:42:00


 George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi müdürü, yaşlı bir kişinin beyninin yaygın olarak inanıldığından çok daha plastik olduğunu savunuyor.  Bu yaşta, beynin sağ ve sol yarım kürelerinin etkileşimi uyumlu hale gelir ve bu da yaratıcı olanaklarımızı genişletir.  Bu yüzden 60 yaş üstü insanlar arasında yaratıcı faaliyetlerine yeni başlayan birçok kişi bulabilirsiniz.

  Elbette; beyin artık gençlikteki kadar hızlı değildir, ama esneklik kazanır.  Bu nedenle, yaşla birlikte doğru kararları verme olasılığımız artar ve olumsuz duygulara daha az maruz kalırız.  İnsan entellektüel aktivitesinin zirvesi, beynin tüm gücüyle çalışmaya başladığı 70 yaş civarında gerçekleşir.

  Zamanla, nöronlar arasında sinyallerin hızlı geçişini kolaylaştıran bir madde olan beyindeki miyelin miktarı artar.  Bu nedenle yetenekler ortalamaya göre %300 oranında artar.

  Bu maddenin aktif üretiminin zirvesi 60 ila 80 yaşları arasındadır.  Ayrıca ilginç olan, 60 yıl sonra bir kişinin aynı anda iki yarımküre kullanabilmesidir.  Bu, çok daha karmaşık sorunları çözmenizi sağlar.

  Montreal Üniversitesi'nden Profesör Monchi Uri, yaşlı bir kişinin beyninin en az enerji tüketen yolu seçtiğine, gereksiz olanı kestiğine ve sorunu çözmek için yalnızca doğru seçenekleri bıraktığına inanıyor.  Farklı yaş gruplarının katıldığı bir çalışma yapılmıştır.  60 yaş üstü olanlar doğru kararlar verirken, gençlerin kafası oldukça karışıktı.

  Şimdi 60-80 yaşlarındaki beynin özelliklerine bakalım.  

 YAŞLI BİR İNSANIN BEYNİNİN ÖZELLİKLERİ.

  1. Çevrelerindeki herkesin dediği gibi beyindeki nöronlar ölmez.  Bir kişi zihinsel çalışma yapmazsa, aralarındaki bağlantılar basitçe ortadan kalkar.

  2. Bilginin fazlalığından dolayı dikkat dağınıklığı ve unutkanlık ortaya çıkar.  Bu nedenle, tüm hayatınızı gereksiz ve önemsiz olaylara odaklamanıza gerek yoktur.

  3. 60 yaşından itibaren, bir kişi karar verirken, gençler gibi aynı anda bir yarımküreyi değil, ikisini birden kullanır.

 4. Sonuç: Bir kişi sağlıklı bir yaşam tarzı sürüyorsa, hareket ediyorsa, uygulanabilir bir fiziksel aktiviteye sahipse ve tam zihinsel aktiviteye sahipse, entellektüel yetenekler yaşla birlikte azalmıyor, sadece büyüyor. 80-90 yaşlarında zirveye ulaşır.

   Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan büyük bir araştırma şunları buldu:
   ▪ Bir insanın en üretken yaşı 60 ila 70 yıldır;
   ▪ En üretken 2. insan evresi 70 ila 80 yaş arasıdır;
   ▪ 3. en üretken aşama - 50 ve 60 yıl.
   ▪ Bundan önce kişi henüz pik yapmamıştır.
   ▪Nobel ödüllülerin yaş ortalaması 62'dir;
   ▪Dünyanın en büyük 100 şirketinin başkanlarının yaş ortalaması 63;
   ▪ Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük 100 kilisedeki papazların medyan yaşı 71'dir;
   ▪Babaların yaş ortalaması 76'dır.
   ▪ Bu, bir insanın en iyi ve en verimli yıllarının 60 ila 80 yıl arasında olduğunu doğrular.
   ▪Bu çalışma doktor ve psikologlardan oluşan bir ekip tarafından NEW ENGLAND JOURNAL OF TIPINE'da yayınlanmıştır.
   ▪ 60 yaşında duygusal ve zihinsel potansiyelinizin zirvesine ulaştığınızı ve bu durumun 80 yaşına kadar devam ettiğini buldular.
   
Satranç oynamak, satranç projeleri üretmenin yaşla ilgisi olmadığı kanıtlandı. Öğrenmenin ve oynamanın yaşı yoktur. Yaşam boyu öğrenme devam eder. Düşünceyle yaşa, tüm güzellikler önünde. 

   * KAYNAK: New England Tıp Dergisi *.Bu yazı 308 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI