Escort Marseille
Bugun...


Mukaddes Çakmak

facebook-paylas
Judit Polgar!
Tarih: 02-05-2021 14:55:00 Güncelleme: 02-05-2021 14:55:00


Tüm zamanların en büyük kadın satranç sporcusudur. Yirmi üç yaşındaki Macar oyuncu “ tarihin en genç büyükustası” unvanını aldığında kariyerinin ilerleyeceğini tahmin ediyordu.

1976 yılında Budapeşte’de doğdu. Baba Polgar’a göre “ dahi doğulmaz, dahi olunurdu.” O yüzden Susan, Sofia ve Judit’i okula göndermedi. Uzmanlaştıklarında, kızların erkeklerle aynı sonucu alabileceğini ispatlayacaktı. 

Dokuz yaşında ilk kez uluslararası yarışmada birinciliği elde edince profesyonel olarak satrançla uğraştı. On iki yaşında Dünya şampiyonu oldu. Bobby Fischer’in rekorunu kırarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırdı. 

Polgar, halen günün 6-10 saatini satranç oynayarak geçiriyor. 2005’te Dünya Erkekler Sıralaması’nda sekizinci oldu. Bugüne kadar 2700 ELO seviyesini aşmış tek kadındır.

2014 yılında satrançtan emekli olduğunu duyurdu. Bir yıl sonra Macar ulusal erkek takımının  baş antrenörü seçilmiştir. Kendisine, ülkesinin en yüksek nişanı olan Aziz Stephen nişanı verilmiştir. 

Judit Polgar Satranç Vakfı’nı kuran ve Chess Palace adlı eğitim programını başlatan oyuncu, satrancın eğitimdeki olumlu rolüne değiniyor. Kesinlikle, çocukların yönlendirilmesi gereken bir branş olduğunu belirtiyor. Çocuklara ilham vermek ve eğitimlerine katkıda bulunmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 

Satranç ve sağlıkla kalınız.Bu yazı 2368 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI