Bugun...


Mukaddes Çakmak

facebook-paylas
Satranç Parkları!
Tarih: 15-06-2020 09:27:00 Güncelleme: 15-06-2020 09:43:00


 

   Satranç, insan beynini ve ufkunu açık tutan, analitik düşünce ve strateji sporudur. Günümüzde ve geçmişte oynanmış en gözde oyunlardandır.

   Satranç oynayan kaç kişi olduğunu kimse bilemez ve hiç kimse biliyormuş gibi davranmamalıdır. (Edward Winter)

   Japonya’da Osaka Board Oyun Parkı’nda tasarım farklıdır. Çevre dostu malzeme kullanılır. Doğa ile bütünleşerek satranç oynarsınız. 
 
   New York City’de Union Square Park, Chess Forum, Bryant Park, Central Park, Columbus Park, Marcus Garvey Parkı, Tompkins Meydanı Parkı’nda rahatlıkla satranç oynanır. Zihniniz ve ruhunuz dinlenir. Temiz hava, ciğerlerinize bayram yaşatır.

   Paris’te Jardin du Luxembourg’tan başka efsanevi bir satranç alanı yoktur. Kimi zaman sayıları yüzü bulan satrançseverler, burada her daim hazırdırlar. Genellikle 5 dakikalık “blitz” oynanır. Bir parti biter, diğeri başlar. 

   Hollanda’da ise satranç, çok popülerdir. Amsterdam’daki meraklıları Satranç Müzesi ve Park Alanı’nda, satranç tarihini ve 5. Dünya Satranç Şampiyonu olan Dutchman Max Euwe’nin yaşamını öğrenirler. (Max Euwe Plein)


    Ülkemizde, 12 Haziran 2016 Yalova’da Nevzat Süer Satranç Parkı coşkuyla açıldı. Aynı gün, TSF web sitesinde “Her ile bir satranç parkı projesi” duyuruldu, medyaya yansıdı.

    Çukurova Belediyesi’nin destekleri ile 28 Mart 2017’de açılan Kahraman Olgaç Satranç Merkezi ve Satranç Parkı, satrançseverlerin hizmetine sunuldu.Temmuz 2018’de Sivas Altınyayla Belediyesi Satranç Parkı açılmıştır. 

   Satranç parklarının temizliği ve bakımı, korunması da ihmal edilmeyerek uygun şekilde planlanmalıdır. Bu parkların yerel ve kamu yönetimi çalışmalarıyla çoğalmasını istiyoruz.

   2020 yılı, gezegenimize pandemi ile damgasını vururken, farklı alışkanlıklar edindik. Satrançta da dijital ortamda faaliyetler devam etti. Sporcularımız, federasyondan online oyun puanı uygulaması bekliyor. Pandemi sonrası, satrançta hangi düzenlemeleri yaşayacağımız merak konusu. 
  
Satrançla ve sağlıkla kalın.Bu yazı 467 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI