Escort Marseille
Bugun...


Mukaddes Çakmak

facebook-paylas
Geri Kalmış Piyon!
Tarih: 02-11-2020 22:03:00 Güncelleme: 02-11-2020 22:03:00


Geri kalmış piyon, komşu piyonların gerisinde bırakılan ve artık kendi piyonları tarafından korunamayan piyondur. Böyle bir piyon, sürekli olarak ciddi sakınca oluşturur. Tüm sorun, geri kalmış piyonun önündeki kareden kaynaklanır. Bazı durumlarda, ayrık bir piyon kendi tarafının derinliklerinde kaldığında da geri kalmış piyon durumuna düşer. 
 
    Klasik Yaklaşım: 
 
   Geri kalmış piyon, birçok sorunun ve uyumsuzluğun sebebidir. Oyuncunun, ona yeterli koruma sağlaması için aletlerini edilgen konumlara yerleştirmeye zorlar.  Bu piyonun varlığı, edilgenliğe ve durağanlığa götürür. Piyona saldıran veya varlığından yararlanmaya çalışan tarafın uygulayabileceği planlar vardır. 
   İlk plan basittir. Geri kalmış piyona odaklanır, onu alarak taş üstünlüğünü garantilersiniz.
   İkinci plan, rakibin zıt kanatta tehlikeli girişim başlatmasına yol açan taşları savunma edilgenliği etrafındadır. Savunan taraf, genellikle piyonunu korumada başarılıdır.
  Üçüncü plan, geri kalmış piyonun genellikle hemen önündeki kareden yararlanmaktır. Alet değişimleri, geri kalmış piyonun zayıflığını genişletir, oyun sonunda tehlikelere maruz bırakır. 
 
   Çağdaş Yaklaşım:
 
Çağdaş oyuncular, artık kurallara körü körüne bağlı değillerdir. Bu piyonları kabullenmeye isteklidirler. Sakınca görmemektedirler. John Watson, aşırı isyankar GM Mihai Suba’ya şöyle der: “ Kötü filler, iyi piyonları korur!” Daha sonra” Kötü filler, kötü piyonları  iyi sebeplerden dolayı korur!”
 
    BİNGEÇ PİYON
  Bingeç piyonlar, aynı hat üzerinde üst üste bulunan piyonlardır. Görsel zekayı geliştirir, farklı bakış açısı kazandırır. 
 
  1. Kanattaki ayrık bingeç piyonlar: Kısa vadeli olarak kareyi güçlendirir, fazladan yarı açık hat oluşturarak aletler için etkin bir oyun sağlar. Çoğunlukla zayıflık yaratır, özellikle Sicilya savunmasında, sağlam karşı denge sağlayıcı üstünlükler sağlar. 
 
  2. Kanat bingeç piyonları: Fazladan yarı açık hat oluşturduğu ve merkeze yöneltebildikleri için sahip olan tarafın yararınadır. 
 
  3. Merkezdeki bingeç ayrık piyonlar:  Önemli merkez karelerini kontrol eder. Uzun vadede ise, zayıf düşer. Sürekli baş ağrıları yaratır. 
 
  4. Merkezi bingeç piyonlar: Merkezi karelerin kontrolü, yarı açık hat, piyonlar arasında karşılıklı destek gibi önemli yararları vardır. 
 
  5. Üçlü bingeç piyonlar: Ender rastlanılır. Piyonlarımızı, üçlü bingeç yapıya dönüştürürken dikkatli olmalıyız. Durağan zorluklar başlar. 
 
 
   Bingeç piyonların stratejik unsuru hassas bir konudur. Ne zaman kullanacağımızı ve ne zaman sakınacağımızı bilmeliyiz.
 
   Piyon konumunun bu denli önemli olduğu spor dalında, varın diğer taşları siz hesaplayın. “Satranç tahtasında Dünya’daki tüm denizlerde karşılaşacağınız maceralardan daha fazlası vardır.” demiş Pierre Mac Orlan. 
 
   Satranç, yaşamınızdan eksik olmasın.  Satrançla ve sağlıcakla kalın.


Bu yazı 3005 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI