Bugun...


ismet ERGİN

facebook-paylas
Cülus Bahşişi Kimler İçin?
Tarih: 14-02-2022 12:40:00 Güncelleme: 14-02-2022 16:18:00


Bu yazıyı kaleme almamdaki amaç birilerine çamur atmak veya birilerini kötülemek asla değildir. Yönetim gerçekten başlı başına yetenek isteyen bir iştir. İsterseniz dünyanın en iyi eğitimini alın eğer yönetim beceriniz yoksa yönetemezsiniz. Tek başına yönetim becerisi de elbette yeterli değildir. Vizyoner olmak  Konuya hakim, konu hakkında bilgi sahibi de olmak gereklidir. Bu  meziyetleri bir arada bulmak oldukça zor maalesef. Hayat bu konuda oldukça cimri davranmıştır. Çok az yönetme becerisi ile beraber konusunda bilgi sahibi ve vizyoner olan yöneticiler bahşetmiştir.

Şimdi Türkiye Briç Federasyonun kendi sayfasında ve sosyal medyada paylaşmış olduğu duyurusuna dikkatinizi çekmek isterim.

“Dünya Şampiyonası 27 Mart – 9 Nisan 2022 tarihleri arasında İtalya’nın Salsomaggiore Terme şehrinde yapılacak olup ülkemiz 3 kategoride temsil edilecektir. Bu büyük organizasyon için çalışmalar devam ederken, 12-22 Haziran 2022 tarihleri arasında 55. Avrupa Milli Takımlar Şampiyonasının Portekiz’in Madeira Adası’nda yapılacağı tarafımıza bildirilmiştir. EBL’ in şampiyonayı geç duyurmuş olması, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullar ve devam eden pandemi süreci de göz önünde bulundurularak, TBF Yönetim Kurulu; söz konusu şampiyonaya katılacak olan takımların katılım bedeli de dahil olmak üzere hiçbir masrafının federasyon bütçesinden karşılanamayacağına karar vermiştir.

Uluslararası yarışmanın tarihi ve Türkiye Briç Federasyonunun 2022 yılı faaliyet takvimi dikkate alındığında Teknik Kurulumuzun tavsiye ve görüşleriyle ivedilikle 4 kategoride Milli Takım Seçmeleri yapılmasına karar verilmiştir. Milli takım seçmeleri İstanbul’da yapılacaktır.

Milli takım seçmelerinde uygulanacak kurallar şu şekildedir:

1) Takımlar en az 4 en çok 6 kişiden oluşabilir.

2) Bütün sporcuların 2022 yılı vizelerinin yapılmış olması gerekir.

3) 6 kişiden az oyuncu ile yarışan takımlar seçme müsabakalarını kazandıkları takdirde eksik oyuncularını seçmelerde oynamış olma şartı aranmaksızın tamamlayabilirler.

4) Takımlarda yer alan sporcuların seçmelerde minimum oynama kriteri bulunmamaktadır.

5) Türkiye’yi temsil edecek olan takımların, katılım ücreti dahil tüm masrafları kendileri tarafından karşılanacaktır. 1 Nisan 2022 tarihine kadar, kazanan takımların EBL’in belirlediği Avrupa Şampiyonası katılım ücretini Federasyona yatırması ve takımdaki bütün sporcuların federasyon tarafından hazırlanan taahhüt formunu imzalayarak federasyona ulaştırması zorunludur. Aksi taktirde TBF sıradaki takımı gönderme hakkına sahiptir.

6) Katılım ücreti her kategoride takım başına 2.000 TL’dir.

7) Senyör ve Karışık Milli Takım Seçmelerine Açık ve Kadın Milli Takım seçmelerini kazanmış olan sporcular katılamazlar.”

 

Böyle bir duyurunun amacı parası olanın katılabileceğini olmayanın katılamıyacağının ilanıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin bir Spor Federasyonu milli takımlarını uluslararası turnuvalarda ki müsabakalarda oynatmaktan acizmidir ki milli takım elemelerine parası olanlar katılsın demektedir. Oysa ki sosyal devlet olmanın gereği sporcu kimliği olan adil herkesin katılabileceği ölçme ve değerlendirme kriterlerine göre katılımını sağlamakla yükümlü değilmidir. Parası olanın ülkemizi temsil etmesi demek başarıdan çok turistik bir seyahatten öteye gitmeyeceğini federasyonu yöneten insanlarımız bilmiyorlarmı? Sayın başkanın seçim vaatleri içinde ve beyanlarında sponsor bulma konusunda son derece yetenekli ve Mahir olduklarına dair demeçleri orta yerdeyken böyle bir duyuruyu nasıl yaparlar. Önceden ilan edilen bu maliyetle kişi başı yaklaşık 2-3 bin Euro bedeli ülkenin geçtiği bu sıkıntılı dönemlerde kaç sporcu ödeyebilir. Elemeler adaletli yapıldımı sorusunun karşılığı ne olur? Kamu oyunun takdirine bırakıyoruz.

İkinci bir mesele daha var tabii, bu tam bir skandal. Eleme kurallarındaki 3 ve 4. Maddeler bir bakın Allah aşkına

3) 6 kişiden az oyuncu ile yarışan takımlar seçme müsabakalarını kazandıkları takdirde eksik oyuncularını seçmelerde oynamış olma şartı aranmaksızın tamamlayabilirler.

4) Takımlarda yer alan sporcuların seçmelerde minimum oynama kriteri bulunmamaktadır.

 

Bu iki maddeyle sanki adrese teslim bir eleme yapılacağının itirafıdır. Eleme yarışmalarında oynamadan her kategoride iki kişinin milli sporcu olmasını sağlamanın önü açılmış oluyor. Bu talihli milli oyuncular kim acaba? Bu cülus bahşişi kimler içindir? takdir siz değerli camiamızındır.Bu yazı 1191 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI