Bugun...


ismet ERGİN

facebook-paylas
Türkiye Mixed Şampiyonası!
Tarih: 07-11-2019 17:39:00 Güncelleme: 07-11-2019 20:36:00


İstanbul da başlayan Türkiye Mixed yarışmalarında Bir takımımız içinde 2 dünya şampiyonu olan 4 Rus sporcu ile şampiyonaya başlaması sosyal medyada önemli bir eleştiri konusu oldu. Hali hazırda ki yönetmeliğin 41. Maddesinin 1. Fıkrası (a) bendi gayet açık şöyle diyor.

Yabancı uyruklu sporcular

Madde 41 – (1) Federasyonca aksi belirtilmediği sürece yarışmalarda yabancı uyruklu sporcu sayıları ile ilgili uyulması gereken şartlar aşağıda belirtilmiştir:

  1. Türkiye Açık Briç Şampiyonaları dışında kalan yurtiçi resmi takım yarışmalarında (Türkiye Kış Açık Takımlar Şampiyonası, Türkiye Kış Kadınlar Takım Şampiyonası, Türkiye Kulüpler Takım Şampiyonası gibi) yer alacak takım kadrolarında oynayan sporcu sayısının azami yarısı kadar yabancı uyruklu sporcu bulunabilir. Bunlardan en çok ikisi oynayan takımda yer alabilir.

Yine Yabancı sporcularla ilgili Transfer, Lisans, Tescil Vize ve transfer işlemleri ile ilgilili 12. Maddesi ise şöyle;

Yabancı Uyruklu Sporcuların Lisans Tescil Vize ve Transfer İşlemleri;

Madde 12- Spor Federasyonları faaliyette bulundukları spor dallarında kulüplerin bir sezonda en çok kaç yabancı uyruklu sporcuyla hangi tarihlerde tescil, vize ve transfer yapabileceklerine dair esaslar hazırlayacakları ve federasyon başkanının teklifi, Genel Müdürünün onayı ile yürürlüğe girecek bir talimat ile belirlenir.

Yabancı uyruklu sporcuların tescil, vize ve transfer yapabilmesi için en az bir yıllık oturma izni ile bağlı oldukları ülke federasyonlarından gerekli izin federasyonca alınması zorunludur. Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu sporculara, ikametlerini belgelemeleri ve başka bir ülkede sporcu olmadıklarını taahhüt etmeleri halinde her zaman ferdi lisans verilir. Ancak; Ferdi lisanslarını kulüp lisansına dönüştürmek istemeleri halinde yabancı uyruklu sporcular ile ilgili diğer hükümlere tabidir.

Lütfen kimse yanlış anlamasın derdimiz yabancı oyunculara karşı olduğumuzdan dolayı değildir. Elbette Ülkemizdeki briçe katkıları olacaktır. Gelenlerin içinde iki de dünya şampiyonu var. Karşı olduğumuz şey yasalar ve yönetmelikler ihlal edilerek yapılması. Sivil toplum kuruluşları Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Haysiyet Kurulu gibi vs. Organları ile faaliyet gösterirler. Dolaysıyla Genel Kurulun seçmiş olduğu Yönetim kurulları aracılığı ile hizmet ederler. Federasyon böyle bir yönetmelik maddesini gözden mi kaçırdı? Yoksa bununla ilgili bir yönetim kurulu kararı aldı mı? Eğer aldıysa yarışmada eşitlik ve aleniyet sağlanabilmesi için bu Karar ilan edildi mi? Edildiyse nerede ilan edildi? Bu iki sorununda yanıt bulması gerektiğine inanıyorum.

Eğer biz hukukun üstünlüğüne ve Anayasal düzene inanıyorsak, kanunları ve yönetmelikleri uygulamakla yükümlüyüz. Yanlış doğru hala cari olan federasyonumuz tarafından yapılan bir yönetmelik var. Eğer herkes kafasına göre iş yapmaya kalkarsa kargaşa çıkar anarşi çıkar. Dolaysıyla demokrasilerde çağdaş ve medeni ülkelerde Anayasal düzene saygı gösterilir ve riayet edilir. Bizimde öyle davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Sanırım bu konu federasyonumuzun açıklamasına ihtiyaç duymaktadır. Bugün geldiğimiz hukuksuzluğun temeli Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmazdan geldiğini de unutmamak gerektiğini düşünüyorum.Bu yazı 3391 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR

Türkiye Satranç Federasyonunu Başarılı Buluyormusunuz?


HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI