Bugun...


ismet ERGİN

facebook-paylas
Paran Yoksa uğraşma!
Tarih: 18-08-2019 22:00:00 Güncelleme: 19-08-2019 08:32:00


 Geçen Gün sosyal medyada Satranç için yazılmış çok beğendiğim, doğru tespitlerin olduğu bir yazı okudum. Daha öncede benzeri bir yazıyı ben yazmıştım. Akıl sporları pahallı sporlar mıdır? Diye ve o yazıdan da alıntılar yaparak, akıl sporlarını içine alacak şekilde bugünkü yazımı takdirlerinize sunuyorum. Satranç ve Briçin içinde olan insanlar, yıllar içinde aşağıda yazılan benzer hikayeleri, bazen hikayenin kahramanı olarak yaşamışlar, bazen dinleyicisi olarak duymuşlardır.

Ne yazık ki yıllar içinde Satranç ve Briç ilk başlandığında herkesin, üst kademelerde zengin ve çocuklarının sporu hâline gelmiş durumda. Yani köyde, kasabada, şehirde "her çocuk turnuvalara katılabiliyor"; şampiyon olabiliyor ama "sıra üst şampiyonalara gelince", para konuşmaya başlıyor. Bu yüzden mesela falan kişinin ve "ailesinin mâli durumu" iyi olmayanlar, " Yaş grupları Türkiye Şampiyonaları'na gidemiyor, katılamıyorlar." Neden? Çünkü,

En az 5 - 6 gün süren, Türkiye Şampiyonaları 5 yıldızlı otellerde yapılıyor; bu turnuvalara katılabilmek için de "çocukların bütün masraflarının ailesi tarafından karşılanması" gerekiyor; tabii çocukla beraber Antalya'ya gelmesi gereken annesi ya da babasının zaruri harcamaları da "bu maliyete eklenerek"; nereden bakarsanız bakın "iki kişinin yol paraları, otel masrafları, bir aile için en az 1000 TL'yi, çok aşıyor. Hal böyle olunca da Ülkemin herhangi bir köyündeki, kasabasındaki bir aile, kısıtlı bütçesi ile çocuğunu "nasıl göndersin" ya da "nasıl getirsin" Türkiye Şampiyonası'na?..

Aileler üzülerek çocuklarının gözlerindeki, satranç masası başında "pırıl pırıl parlayan" ışıltının söndüğünü, umudun bittiğini görebiliyor…

 "Türkiye Şampiyonası'na gelen ve derece alan küçük satranççılarla mukayese edildiğinde", durumunun "ne olduğunu" bilemeyiz; belki "o şampiyonalara katılan çocuklar" belki gelmeyen çocuklardan çok daha iyi oynuyorlardır; ama belki de maddi imkansızlıklardan dolayı gelemeyen çocuklar da "onlar kadar" oynayabiliyor ve belki de "Türkiye Şampiyonalarında dereceye girecek ve hatta şampiyon olacak kadar" yeteneklidir ve satrancı biliyordur; ama hep "belki" diyoruz; zira ölçemiyoruz; çünkü maalesef bu çocukları o masalara oturtamıyoruz; para yok, parası yok!.. Briç içinde aynen böyle amatör yaparsanız sorun yok kulüp seviyesinde oynarsanız herkesin yapabileceği bir spor. Türkiye şampiyonası ve uluslar arası turnuvalara gelince maalesef parası olanlar katılabiliyor. Bu böylemi olmalı? Bence olmamalı, adil hakça bir mücadele yapılmalı. Milli takımı parası olan değil, hak eden temsil etmeli. Bir federasyon elemeler başlamadan Ben turnuva giriş parası dışında, başka ödeme yapmıyorum. Bütün masrafları takımlar kendileri yapacak derse ne olur? O zaman parası olan, bir elin parmağını geçmeyecek sayıda aynı takımlar bu elemelere katılır. Hep aynı takımlar gider bununda doğru olmadığını düşünüyorum. Özellikle Milli takım elemelerinin, oldukça geniş katılımlı olması gerektiğini düşünüyorum. Paramız yok u mazaret olarak kabul etmiyorum. İş Bankası örneğinde olduğu gibi bir banka sponsor bulunabilir. Briç oynayan sporcuların mevduatları o bankaya yönlendirilebilirse her banka buna seve seve sponsor olabilir.

Yıllardır Türkiye İş Bankası'nın, "satranç sponsorluğu için" çok büyük destek verdiğini, Türkiye'de satrancın kasabalara, köylere kadar yayılmasında başrolü oynadığını biliyoruz. Dahası, “Satranç Federasyonu'nun milyonlarca bütçesi ortada.” Peki ama, "belki de yarınların Uluslararası Ustaları olabilecek" bu yetenekler nasıl keşfedilecek ne olacak; Of'ların, Fatsa'ların, Datça'ların, Akhisar'ların, Didim'lerin, Çaldıran'ların, Bozcaada'ların, Keşan'ların, Beypazar'ların, Lüleburgaz'ların köylerinin çocukları, "satrançta oralardan öteye gidemeyecek mi?" ve kırgın, küskün bir şekilde "futbol topunun peşinde koşturmaya mı" başlayacaklar? Eğer biz ülkemizde akıl sporlarının gelişmesini istiyorsak, kitlesel sporlar olmasını istiyorsak, Uluslar arası başarılar elde etmek istiyorsak, hakça adil bir yarışma ortamı ve bu yetenekli çocukların, Türkiye Şampiyonaları'na katılabilmeleri için" bir yol bulunmalı, Briçte milli takım elemeleri kesinlikle geniş katılımlı olmalı!Bu yazı 4680 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR

Türkiye Satranç Federasyonunu Başarılı Buluyormusunuz?


HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI