Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Mike ile Briç Dersleri!
Tarih: 24-06-2019 12:24:00 Güncelleme: 24-06-2019 12:24:00


Değerlendirme

 

Siz zondasınız, ortak dağıtıyor ve oyunu 1 karo açıyor.Sağ taraftaki rakibiniz pas geçiyor.Aşağıdaki elle ne diyorsunuz?

J107652; 652; K1094; --

Seçeneğiniz ya 1 pik yahut 2 pik (sıçramalı renk değişikliğini zayıf oynuyorsanız) gibi görünüyor.

1 pik kesinlikle en iyi seçim. 4 onör puanınız mevcut  ancak onlarda çok hoş, değerli.Eğer ortağınızın pik desteği varsa eliniz çok değerlenecek.Ortakta pik desteği olmasa bile karo fitiniz mevcut.Bu noktada 4 onör puanlı elinizin değeri 8 puandan başlayarak, ortağınızın bir sonraki konuşmasına göre 14 puana kadar çıkabilir.

2 pik deklere etmeyi düşünenler de olabilir.Biliyorum, çünki benim rakiplerim de bu elle 2 pik demişlerdi.Bu deklere yukarıda bahsetmeye çalıştığım, elin, tüm olumlu yönlerini inkar eder.Zayıf sıçrama 3-5 puan arasında 6’lı zayıf bir renk vaadeder.Bazı oyuncular bu deklereyi daha da az puanla ve hatta bazen 5’li bir renkle de kullanıyorlar.Burada 2 pikin,

Q98653; 873; 83; Q6 gibi daha tipik bir elle deklere edilmesi beklenmelidir.Elinizde 6 adet pikiniz mevcuttur.Eğer bu elle 1 pik derseniz, ortağınızdan 2NT, 3 tref, 3 karo veya 2 kör reversi gibi kuvvetli deklere gelmesinden endişe etmektesinizdir.İşte böyle bir elle 2 pik diyerek elinizi bir defada anlatmiş ve aynı zamanda soldaki rakibinizin de hayatını yeterince zorlaştırmış olursunuz. Bu eli yukarıdaki elle karşılaştırdığınızda, büyük olasılıkla eşit özelliklere sahip olmadıklarını hissetmişsinizdir.

1 pik dediğinizde, deklere şöyle gelişiyor.

 

Batı                Kuzey             Doğu             Güney

                       1 Karo             Pas                1 pik

Kontr             2 pik                3 kör               ?

 

Batıdan takeout konturu gelir ve ortağınız 2 pik diyerek, 4 pik desteği gösterir.(ortaklık anlaşması gereği)Ortakta eğer 3’lü pik olsaydı sürkontur atarak 3’lü destek gösterebilirdi.Doğu 3 kör der.Deklere son bulacak mı?Seçeneğiniz pas, 3 pik ve 4 piktir.Pas,  destekçi bulmayacaktır.Ortak pik fiti verdiğinde eliniz çok değerlenmiştir.Ne kadar?Ben bu eli; 4 onör puan+ 5. Ve 6. Pik uzunluğu için ekstra 3 puan+ sinek siganı için 4 puan ve ekstra karo fiti de olduğu için toplam 13 puan civarında değerlendiririm.Bu nedenle 3 pik cılız,zayıf bir deklere ama 4 pik doğru seçim olacaktır.Eliniz artık çar değere ulaşmıştır.

Ortağınızın eli şöyle olabilir.

KQ98; 107; AJ76; Q103

Eğer ortak böyle bir ele sahipse, karoyu doğru tahmin ederseniz 4 piki yaparsınız.

Eğer ortak;

AQ98; 7; AJ862; Q63  gibi bir ele sahipse, mütevazi bir 6 pik oynayabilirsiniz.

Bu örnek el dağılımlarında ortağın elinde 2’li veya tek kör hayal edilmiş olması sürpriz değildir.Hatta tek kör olma olasılığı daha da yüksektir.

Bunu not ediniz.Eğer büyük bir fitiniz varsa rakiplerde de vardır.4 pik ile ihalenin sonlanacağını umuyorsunuz.Ama eğer rakip 5 kör derse, şimdi başka bir probleminiz var.Bu problemi şimdi burada tartışmayacağız.Mesele sizin küçücük 4 puanlık elinizi nasıl değerlendireceğinizdedir.Bu yazı 4863 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI