Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Pastan gelen elin takeout konturu, açıcının yeniden el değerlemesi!
Tarih: 03-06-2019 10:29:00 Güncelleme: 03-06-2019 13:16:00


Deklere yorumu

Batı, pastan gelip,  takeout konturu atabilecek ideal dağılım ve 9-11 onör puana sahip mükemmel bir örnek ele sahiptir.

Güney olarak, 6 kartlı renginize destek bulduğunuzda, çoğu zaman elinizin değeri artacaktır. Eğer eliniz;  (6-3-2-2) gibi dengeli ise sadece 3 puan daha, (6-3-3-1) gibi dengesiz ise 4 puan daha değerlenir. Eğer elinizde yanda bir renk ile (6-4-2-1) gibi dağılım varsa elinize 5 puan daha ilave edebilirsiniz. Örnek elde açıcı, 4 puan ilavesiyle,  elinin toplam onör dağılım puanı 19’a çıktığından, 4 maçaya sıçrıyor. Ancak açıcının kırmızı renklerde damlarının bulunuyor olması, batının, pastan da gelse, takeout konturu nedeniyle, elinin değerini bir miktar azalttığını da gözden kaçırmamak gerekir.

Doğu olarak, rakibin üzerinde anlaştığı renkteki ikincil onörü, maça valesi, toplam puan hesabınızda katiyen dikkate almamalısınız.

Oyun yorumu

Güneyin yerin sineklerini arttırabilmesi için yeterli sayıda antresi bulunmadığından, sinek ası kazanarak hemen karo empası yapması gerekmektedir. Empasın tutması üzerine, karo ası da tahsil edilmeli ve  elde kalan son karoya yerden çakılmalıdır. Maça damının tahsili sırasında batının uymadığını  görünce, maça 10’luya empas yaparak, kozları çektiğinizde 10 el almış oluyorsunuz.

1.el sinek ası ile yerden kazanınca, ele asa doğru pik oynar, ve mecburen yere dama doğru ikinci pik oynayarak karo empasını atmak zorunda kalırsanız,  3. Karoya yerden çaktığınızda  artık pik empası atabilmek için yerde pik kalmayacağından,  maça valeye 1 el kaybeder ve batarsınız.

Güney olarak, karo empasının tutmasını ümit etmelisiniz. Çünkü batı pastan gelmektedir. Sinek Papaz ve damına sahiptir ve hatta valenin de elinde olması yüksek olasılıktadır. Ayrıca kupadan da bir onöre sahip görünmektedir.(Takeout)Bunların yanında karo papazının da batıda bulunması halinde oyunu açması beklenirdi.Dolayısıyla karo papazının doğuda bulunmasını ümit etmek  gerçekçi bir beklentidir.

 

Kaynak Eddie KantarBu yazı 5202 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI