Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Hangi Empas!
Tarih: 13-05-2019 10:59:00 Güncelleme: 13-05-2019 11:17:00


2018 Atlanta yaz Kuzey Amerika briç turvası elleriyle ilgili olarak Kantar’ın yorumlarına bu hafta da devam diyoruz. El sayma-Tehlikeli elden sakınma oyunu-Hangi empas-Defos?

 

Atak Yorumu:

Batı olarak, ADxxx(x) den küçük atak edilmiş olması renkte kuvvet vaat eder. Eğer ortak valeye sahipse veya el tutar ve maça dönebilirse, kalan maçaların tümünün el kazanma şansı olacaktır. ADxx den küçük atak bu kadar faydalı olamayacaktır.

Savunma yorumu:

Batı olarak, birinci elde ortağın maça 10’lusu valeye kaybettiğinde, güneyin

KV9’luya sahip olduğu anlıyorsunuz. Çünkü ortağın 10’lusu 9’lu ve papazı reddetmektedir.

Oyun yorumu:

Güney olarak, 8 kesin löveye sahipsiniz. Doğunun el tutarak maça dönüşüne engel olacak bir şekilde 9. eli üretmeniz gerekiyor.Çünkü doğunun 10’yu oynamış olması AD maçaların batıda bulunduğunu gösteriyor.A ve K karolarla devam ederek karoları test etmek en doğru yol gibi görüyor.Ancak batının 2. Karoyu boşlaması üzerine karodan bir şansınızın olmadığını anlıyorsunuz.Bu durumda 9. El için sadece 2 adet kız empası yapma seçeneği kalmıştır.

Böyle bir sorunla karşılaştığınızda, uzun olan rengin as ve papazını çekiniz.

(Örnek elimizde sinekler)Eğer kız düşmezse, kısa olan rengin damına empas yaparsınız.Örneğimizde kısa renk kupa kızına empas yaparak, bu şeytani dağılımda hayatta kalabilirsiniz.

Savunma yorumu 2:

Doğu olarak, dekleran karo asını çektiğinde, valeyi vermelisiniz. Bu surette ortağa bu rengin valeden başlayarak sıralı olduğunu göstermiş olursunuz.

Batı olarak 2.karoya kısa sineklerinizden değil ama uzun kupalarınızdan defos yapmalısınız. Eğer 2’li renginizden defos yaparsanız, o rengin 2.turunda da defos yapmak zorunda kalacağınız için, ortağınızın o renkteki dağılımını da erkenden deşifre ederek onu çıldırtırsınız!Bu yazı 5020 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI