Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Eddie Kantar'dan Yorumlar!
Tarih: 06-05-2019 10:05:00 Güncelleme: 06-05-2019 10:17:00


Bu hafta, 2018 Yaz Kuzey Amerika Briç şampiyonasında oynanan ellerle ilgili olarak Eddie Kantar’ın yorumlarını göreceğiz.

Deklere yorumu;

Güneyin 2 NT’si 15-18 onör puan gösterir. Kuzeyin 4NT’si blackwood değil ama şileme davettir. Bu tür davet 4NT’lerini kabul etmenin birkaç yolu bulunuyor. Bir tanesi doğrudan doğruya kabul ile 6NT ilan etmektir. Diğeri 5NT ile son sözü ortağın söylemesini dile getiren bir tür korunmalı deklere biçimidir. Diğer bir yol ise, 5 seviyesinde 4’lü minörün okunması yoluyla ya en azından 5 NT ya da 6 minöre forsing konuşma sekansıdır. Eğer ortaklıkta 4-4 minör fiti varsa şilem oynanması imkan dahilinde olabilecektir. Bu tür eller, sıklıkla sanzatudan 1 fazla löve üretme potansiyeline sahiptir.

 

Atak yorumu;

Zayıf 2 açışları makul bir renk kalitesi vazettiğinden ortak rengi atak edilmiştir.

 

Savunma Yorumu 1;
İlk elde doğu olarak maça vale oynanır. Eğer vale kazanırsa, ikinci elde papaz dönülür.3 eşit onöre sahip olan standart 3. el oyunu bu şekildedir.

 

Savunma yorumu 2;

Eğer güney 2.elden itibaren kırmızı renklerini tahsil etmeye başlarsa, doğu uzunluğu/sayısı bilinen rengini (maça) defos etmelidir. Sayısı bilinmeyen, kısa rengini defos ederse, o renge uymadığı anda, ortağının o renkteki uzunluğu hemen deşifre olur.

 

Oyun yorumu;

Güney olarak 11 kesin löveye sahipsiniz. Eğer sinekler 3-3 dağılmışsa veya vale 2.den düşecek olursa 12 ele ulaşmada bir sorun yoktur. Bununla birlikte eğer batı valeden 4 parça sineğe sahipse, kazandıracak oyun, sinek papaz, kız ve sonra 10’luya doğru küçük oynamaktır.

Bu elde sinek 2 yollu renktir. Anlamı, 1) oyunun en sonunda oynanması gereken renktir, 2) sayma rengidir.

İlk maçayı boşlamak oyuna her hangi bir zarar vermeyecektir. Doğunun maça dönüşünü kazanın.4 karo ve 3 kupanızı tahsil edin ve yerden maça defos edin.

Bu şekilde oynarsanız, doğunun 6 maça, 2 kupa ve 3 karosu ve 2 adet sineği olduğunu sayacaksınız. Dolayısıyla batıda 4 adet sinek vardır. Empas çalışacaktır.SAYDINIZ.Bu yazı 5475 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI