Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Mike'in Tavsiyesi"Biraz kendini kontrol et lütfen!"
Tarih: 15-07-2019 11:39:00 Güncelleme: 15-07-2019 14:03:00


Güney oyunu 1 pik açtı ve batı 2 karo diyerek üste konuştu.Kuzey körlerini de resmin içine koyabilmek adına negatif kontur atmayı tercih etti.Güney karo papazının pek de değerinin olmayacağı düşüncesiyle 2 pik demekle yetindi.Ancak kuzey yükseltmek için yeterli bir ele sahipti ve sonunda güney, endişe etmesine ragmen 4 pike ulaştı.

Batı sinek papaz atak etti, doğu valeyi oynadı.Güney neyi düşünüyor olmalıdır?

Güneyin 2 karo, 1 sinek ve kör papazının pozisyonuna bağlı olarak 1 veya 2 kör kaybı var.Öyle görünüyor ki, kontratın yapılabilmesi için biraz da şans gerekiyor.Güney, oyunu yapabilmek için sadece körden el üretebilecektir.

Güneyin ilk eli almaması gerekmektedir.Bunun bir çok nedeni bulunmakla birlikte, en önemlisi, ilk elin alınması halinde, batının, sinekten eli doğuya geçirme olasılığının ortaya çıkmiş olmasıdır.Çünkü doğu, sinek valesini oynayarak, 10’lunun kendisinde olduğunu vaadetmiştir.Artık doğu, güney için tehlikeli eldir.

Batı sinek dam ile devam eder ve eli güney kazanır.Güney pik ası çeker ve herkes uyar.Körden iyi birşeyler olmasını uman güney, elden küçük bir kör oynar.

Güney körden ne elde etmeyi ümit etmektedir?

Güney kör damına empas atacaktır.4 pik olacaksa zaten bu empas tutmalıdır.Ancak empasın tutması da yetmemektedir.Güney çok dikkatli oynamak zorundadır.Eğer kör as, kör diyerek devam ederse, eninde sonunda doğu körden el tutup, karo döndüğünde kontratı batıracaktır.

Dekleran elden kör oynadığında, batı, kör ruasını masaya koydu.Bu durum güneyin hayatını kolaylaştıracak mıdır?Cevap hem evet hem de hayır.Ama en azından kör rua batıdadır.Bununla birlikte, güneyin 4 piki yapabilmesi için hala (körden) 1 fazla ele ihtiyacı vardır.

Güney bunu nasıl yapacaktır?

Güney papazın eli kazanmasına izin vermelidir.Eğer batıda kör tekse, sinek veya pik devam edecektir.Büyük olasılıkla sinek devam edilir, güney çakar ve elden büyük pik oynar.İki taraf da uyar ve artık dekleran claim edebilir.Güney kör oynadığında batı uymayacaktır.Güney, kör as, dam ve kup ile 1 adet kör daha üreterek, karo kaybından kurtulmayı başarabilecektir.Ellerin dağılımı şöyleydi:

Güneyin, oynarken dikkate alması gereken en önemli iki düşünce, ilk sinek ve ilk körü almaktan kendini alıkoyabilmektir.

 

Kaynak ; The Bridge World Dergisi.Bu yazı 5052 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YUKARI