Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
1 NT ye cevap, 3.el oyunu ve boşlama!
Tarih: 11-06-2019 10:28:00 Güncelleme: 11-06-2019 10:28:00


Deklere yorumu:

Kuzeyin, tümüyle dengeli  dağılımıyla, majör araştırması yapmadan(stayman) 3 NT ilan etmesi doğru bir seçimdir.

Atak Yorumu: Başka ne olabilir ki?

Defans Yorumu:

Doğunun,  1.elde papazı koymasının 2 nedeni vardır.1) Ortağın uzun renginde bloke kalmayı engellemek, 2) Ortak AV10 kombinasyonundan  atak ediyor olabileceğinden, 5 adet maça kazanma ihtimaline uygun davranmak.

Genel olarak, ortak bir renkten onör kart atak ettiğinde, o renkten onörlü 2 kartı bulunan 3 el için en doğru seçim, üste oynamak veya onör kartını debloke etmek olmaktadır.

Oyun Yorumu:

Güney olarak atak edilen renkte 2 adet durdurucunuz vardır ve oyunu yapabilmeniz için, rakiplerde yıkılması gereken 2 adet onör kart bulunmaktadır.(Karo as ve papaz)

Bu senaryoda birinci tur boşlama zorunludur. Eğer 1. elde  maçayı kazanır ve karo oynarsanız, doğu kazanarak maça 8’ liyi dönecektir. Bu durumda da artık, boşlamak hiçbir işe yaramayacaktır. Çünkü batı maça dönüşünü alarak, karo ası yıkılmadan önce maçalarını sağlama imkanına sahip olacak ve dolayısıyla oyunu batırabilecektir.

Şimdi başa geri dönelim.1.elde maça papazı boşlayın ve maça dönüşünü kazanarak elden  karo oynayın. Eğer doğu kazanırsa dönecek maçası kalmayacaktır.Halbuki sizin 1 maça stoperiniz daha bulunmaktadır.Yani karo asını çıkarmak için yeterli zamanınız vardır.

Eğer ilk karoyu batı kazanır ve maçaları temizlerse, doğu karo papazı ile kazandığında zaten dönecek maçası bulunmayacaktır.

Dekleran olarak, rakibin atak renginde 2 adet durdurucunuz var ve oyunu yapabilmek için rakiplerde yıkılması gereken 2 adet onör kart mevcut ise( 2 as veya aynı renkte 1 as, 1 papaz gibi) 1.elde boşlayarak 2.elde kazanınız. Ve kayıp onör kartların ayrık olmasından veya ikisinin de atak renginde uzun olan tarafta bulunmamasından duacı olunuz.

 

Kaynak Eddie KantarBu yazı 4831 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI