Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
2 Sinek Açılışlarına Cevaplar!
Tarih: 20-05-2019 11:55:00 Güncelleme: 20-05-2019 12:34:00


Kuzey Amerika  2018 briç şampiyonasında oynanan ellerin Eddie Kantar tarafından yorumlarına devam ediyoruz. 2 sinek açılışına cevaplar-RKCB-Uzun renkten el üretilmesi

 

Deklere yorumu:

Kuzey olarak, elimizin puan anlamında gücü, kupalarla pozitif konuşmaya yetecek seviyede olmasına rağmen, renk kalitesinin yetersizliği nedeniyle, 2 karo konuşmak (bekleme) daha iyi bir seçenek görünüyor. Açıcının 2 maça dekleresi üzerine 3 maça diyerek olumlu konuşmak, tipik olarak en az 2 adet kontrol (örneğin 2 papaz) veya 1 kontrol, artı yan renklerden birinde kısalık göstermektedir.

Bu sekansta 3 maça yerine, doğrudan 4 maçaya sıçramak zayıflık bildirimi olup, 1 as,  1 papaz veya yan renkte kısalığı reddeder.

Açıcının 2 maçasını 1 seviye arttırmakla, sıçrayarak 4 maça(zayıf) diyecek eller arasında kalınması halinde, önce 2NT, sonra maçadan zon konuşmak daha doğrudur.

Kuzey/Güney Roman Key Card Blackwood sistemi kullanmaktadırlar. Sistemin bu versiyonunda koz olarak anlaşılan rengin papazı da as gibi sayılmaktadır. Dolayısıyla kuzeyin 5 karosu 1 key kart anlamına gelmiştir.

Oyun Yorumu 1:

Güney olarak, 1 adet kesin kupa kaybı vardır ve son çare olarak karo empası atılarak oyunun yapılması imkanının bulunduğu görünmektedir.

Başka seçenekler var mıdır? Yerde öylece size bakmakta olan 5 adet ‘’güzel’’ kupaları gördünüz mü? Onlar sizin kurtuluşunuz. Eğer kupalar 4-3 (yaklaşık %63) dağıldıysa, 5.kupayı arttırarak karonuzun ucunu defos edebilmek için yere yeterli antreniz de vardır. Böylelikle karo empasına ihtiyacınız kalmayacaktır. Yani önce uzun rengin arttırılmaya çalışılması, o olmazsa, karodan empas atmaya müracat etmek, normal olarak tercih edilmesi gereken yoldur.

Oyun yorumu 2:

Sinek As ile kazanın, papazı daha sonra yere antre olarak kullanmak amacıyla muhafaza edin. Elden hemen kupa oynayın(anahtar oyun).Diyelim ki doğu kazansın ve karo dönsün. Asla kazanın ve maça 8 ile yere geçin ve kupa oynayarak elden büyük kozla çakın.Maça 9 ile yere geçerek kupaya bir büyük kozla daha çakın.Maça papazla yere geçerek bir kez daha kupaya çaktığınızda yerin son kupasını arttırmış olacaksınız.Şimdi sinek papazla yere geçerek yerin sağlam kupasına karo defos ederek oyunu yapabilirsiniz.

 

 Bu yazı 5553 defa okunmuştur.

Mehmet Sılacı / 21-05-2019 04:50

Tebrikler Haluk , güzel el güzel çeviri.. Devam Lütfen

AYDIN GÜRSEL / 20-05-2019 14:07

Örnek el ve yorum mükemmel. TeşekkürlerFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI