Bugun...


Haluk Yönel

facebook-paylas
Sadece Umut etmek ve Oynamak!
Tarih: 08-07-2019 12:04:00 Güncelleme: 08-07-2019 12:10:00


Çok ilginç bir el.Her iki tarafla da ilgili sorunlar olduğundan, tüm elleri en baştan bir kere de gösteriyorum.

2 sinek açtığınızda rakiplerin müdahalesi bazen can sıkıcı olabiliyor.Örneğin, böyle bir sekansta kuzeyin pas demesinin ne anlama geldiğini biliyormusunuz? Ya kuzey kontur atarsa? İyi sorular!

Kuzeyin 3NT dekleresi, elini tarif eden pratik bir konuşma.Güneyin 4 Karosu ise doğal olarak forsing. Ancak kuzeyin 5 karosu üzerine, güneyin 6 karo ilanı biraz riskli bir karar.Çünkü, eğer kuzey kör as veya sinek asından birine sahip olsaydı, 4 karo üzerine bunları göstermesi gerekirdi.Üstelik, 1 pik kaybı da çok olası göründüğünden, güneyin 5 karoya pas geçmesi daha doğru olurdu.

Batı kör vale atak etti. Doğu asla kazandı ve zayıf bir olasılık olduğunu biliyor da olsa , ortağı çakabilir umuduyla kör dönünce, deklaran papazla kazandı.11 adet kesin lövesi hazırdı ve 12. löve için çok küçük bir şansı vardı.12.elin nereden gelebileceğini görebildiniz mi?

Şilem yapılabilmesi için batıda, sinek as ve papazı ile pik stoperinin hep birlikte bulunması gerekir. Ancak bu durumda, batı siyah renklerden sıkışabilecektir. Deklerelerden batıda pik stoperinin varlığından kesin bilgimiz var ancak batının atağı, sinek as ve papazının birlikte, kendisinde buunmadığını gösteriyor.Sinek as ve papaz birlikte varken siz olsanız, as ile başlamazmıydınız? 

Buna rağmen, küçük de olsa güneyin bir şansı vardır!

2. elde kör rua ile kazandıktan sonra, güney, karo vale ile yere geçerek, yerden sinek oynamalıdır.Bu durumda, doğunun yerine olsanız, küçük bir sinek koymanız gerektiğini bilebilir miydiniz?

Bu hamlenize karşı eğer doğu sinek ası koyarsa, çakarak ele geçer ve artık batıyı sinek ve pikten sıkıştırabilirsiniz. Peki doğu ne yapmalıydı?

Doğunun ilk değerlendirmesi gereken şey; pik asının dekleranda bulunduğudur.Çünkü karo ası dışında hiç as olmadan 6 karo ilanı mümkün değildir.Ayrıca güneyde sinek kaybı da varken, 5 karo ilan eden ortağında hem sinek hem de kör ası umarak 6 karo ilanı çok saçma görünmektedir.Kaldı ki kuzey 4 karo üzerine bu renklerde kontrol göstermemiştir.

Doğunun düşünmesi gereken bir diğer konu da, sinek asını oynadığında olabilecekleri göz önüne getirmektir.Başka bir ifadeyle, sinek rua ve pik durdurucusu birlikte olan batı, ikisini birden savunmak zorunda kalacaktır.Yani ikisini birlikte savunamayacak ve sıkışacaktır.

Analiz

Doğu, 6 karoya kontur atmadı.2 tane ası vardı ama deklereden güneyin bir renkten siganı olduğunu hesaba katıyor olmalıydı.Eğer 6 karo batarsa zaten iyi bir sonuç alacaklardı.Kontur nadiren fazlasını kazandırır.Eğer 6 karo yapılsaydı doğu/batı ortalamanın altında bir sonuç alacaklardı.Eğer konturlu yapılırsa  alacakları sonuç kötü olacaktı.

Batının 3 pik dekleresinin sonuçları not edilmelidir.Bu deklere kuzey/güney iletişimine zarar verici mükemmel bir girişim olmuştur.2 pik bile yeterince etkili olabilecekti.Ancak 3 pik, kuvvetli elin tanımlanmasını 2 seviye yukarı taşımıştır.

Kaynak : Briç BültenBu yazı 4326 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI